ZÍSKEJTE SLEVU 5 % NA 1. NÁKUP stačí se registrovat

Z Valašska do formule 1?

Na závodní dráze se řítí rychlostí až 300 km/h, ale v Česku zatím do volného provozu kvůli věku nemohl. To jsou paradoxy.  Do školy ve Vsetíně proto jezdil autobusem, občas ho svezla jeho maminka. A divil se, když  viděl, kdo všechno má řidičák. To, že před nedávnem  dosáhl plnoletosti a sám bude moci řídit auto, jej i proto momentálně nechává chladným. A to přesto, že s volantem to umí náramně. Tak mu tedy budeme fandit.

Peníze pro Staňka

Roman Staněk, jezdec Formule 1, čelí vážnému ohrožení své kariéry. Devatenáctiletý český jezdec v šampionátu Formule 2, který je srovnatelný s juniorskou Formulí 1, shání finanční prostředky, aby mohl dokončit letošní kampaň a možná pokračovat i v té následující. Kvůli tomu žádá veřejnost o finanční podporu.

"Na jednu sezonu máme rozpočet zhruba 60 milionů korun. Podle Staňka, jehož kariéru dosud podporoval především jeho otec, prosperující podnikatel, "je takový roční rozpočet srovnatelný s rozpočtem některých prvoligových fotbalových klubů v České republice". "Moje kariéra ho zatím stála 300 milionů korun".

Motosport je drahá záležitost

Protože jsou závody drahé, musí si piloti najít bohaté sponzory, kteří jim zaplatí členství v týmu. "Veškeré náklady hradíme my. Většina peněz jde na mě, abych vůbec mohl za tým jezdit, a dále jsou to peníze na cestování, ubytování nebo třeba poškození formule. Ještě menší rozdíl je, když do někoho narazím, nebo když se někdo narazí do mě. Je velmi obtížné sehnat peníze na tuto stránku motorsportu a přijde mi to opravdu mrzuté," poznamenal.

Z tohoto důvodu vytvořil na své jméno webové stránky, kde mu lidé mohou přispět penězi na pomoc. Přispět lze částkou 500 korun, 1.000 korun, 5.000 korun nebo vyšší. Při požadavku na desítky milionů korun není jisté, zda se najde dostatek dárců, kteří zaručí, že takto získaná podpora bude mít kýžený výsledek.

"Dostal jsem se do situace, kdy mi k uskutečnění mého snu může chybět jen málo. Peníze vládnou a já potřebuji pomoc, pokud chci dál soutěžit v seriálu F2 jako reprezentant České republiky. Jako jediný Čech, který má šanci dostat se do F1 za tři roky, vás prosím, abyste mi pomohli udržet naději.

Dvanáct kol sezony F2 je za námi a vítěz Zlatého volantu 2022 v divizi okruhů a závodů do vrchu je celkově na 18. místě s patnácti body. Jeho nejlepším výkonem bylo páté místo ve sprintovém závodě v Rakousku. Staněk by měl letošní kampaň uzavřít v listopadu v Abú Zabí. I zde je ale jeho účast kvůli chybějícím financím ohrožena.

Staněk uzavřel víkend v Monze desátou příčkou v hlavním závodu F2

Český jezdec Roman Staněk obsadil v dnešním hlavním závodě Formule 2 desáté místo po napínavé páteční kvalifikaci a završil tak fantastický víkend na okruhu v Monze. Jezdec stáje Trident vylepšil své osmé místo ze sobotního sprintu a bodoval v obou víkendových závodech.

Před závěrečnou zastávkou seriálu se Théo Pourchaire k titulu výrazně přiblížil. Francouzský jezdec, který nyní vedl průběžné pořadí, se po zisku pole position umístil na třetím místě. Jeho hlavní rival Frederik Vesti z Dánska, který vyhrál sprint a ztrácel na něj pouhých osm bodů, nemohl závod dokončit kvůli nehodě v úvodním kole. V závěrečných závodech, které se pojedou 25. a 26. listopadu v Abú Zabí, může ještě získat maximálně 39 bodů, v celkovém pořadí však aktuálně ztrácí 25 bodů.

Po šestém letošním bodování je Staněk s 15 body na 18. místě. Jeho nejlepším umístěním bylo páté místo v červencovém sprintu ve Spielbergu. V závodě ve Spa skončil devátý, ve sprintu dvakrát osmý a předtím v Monaku v hlavním závodě sedmý.

Závod v Monze, v němž musel na trať vyjet pětkrát safety car, vyhrál Vestiho týmový kolega Brit Oliver Bearman. Za ním dojel Japonec Ajumu Iwasa, který skončil celkově třetí.

Staněk tak naváže na Josefa Krále, který v F2 (tehdy se ještě seriál jmenoval GP2) závodil tři sezony v letech 2010-2012 za týmy Super Nova, Arden International a Barwa Addax v celkem 46 závodech.

V předešlém roce

Romanu Staňkovi to konečně vyšlo, v Imole oslavil premiérové vítězství Český jezdec Roman Staněk se dočkal. Český jezdec Roman Staněk se dočkal. Vyhrál hlavní závod Formule 3 v italské Imole a zařadil se na seznam uchazečů o titul pro letošní rok. Osmnáctiletý mladík skončil v kvalifikaci druhý a položil tak základy pro své budoucí úspěchy. Kvůli svým předchozím slabším výkonům v kvalifikaci si nemohl vybojovat vítězství.

Tentokrát dokázal "vyšít" rychlé kolo a zařadil se do první řady vedle Zanea Maloneyho, svého italského kolegy z Tridentu. V hlavním závodě měl také hodně času na čele, ale udělal chybu a musel se ho později vzdát. Naopak Staněk se podobné chyby vyvaroval a po strhujícím souboji s Oliverem Bearmanem z Velké Británie si v předposledním kole připsal největší vítězství své dosavadní kariéry.

Kvůli prasklým pneumatikám v cíli se pilot italského týmu Prema umístil na čtvrtém místě. Na stupních vítězů se s naším jezdcem umístili také Američan Jake Crawford z týmu Prema a Francouz Isack Hadjar z týmu Hitech, kde Staněk působil v předchozím roce.

O víkendu v italské Monze skončil letošní mistrovství FIA vozů F3. Roman Staněk, jediný český účastník ve startovním poli, ukončil svou třetí sezónu v této soutěži.

Být pátý je dobré umístění

Páté místo není špatný výsledek, ale ani fantastický. Staněk patřil navzdory svému mládí k nejzkušenějším jezdcům, vždyť to byla jeho třetí kompletní sezóna ve Formuli 3. Nepochybně patřil k favoritům, protože byl členem týmu Trident, který vyhrál šampionát. Až do závěrečného závodu měl reálné šance na vítězství v konkurenčním pelotonu, ale navzdory silné kvalifikaci mu to nevyšlo. Ukázalo se, že mu prostě chyběla psychická odolnost ve stresových situacích, kdy bylo klíčové zachovat klid a vzdorovat nepřízni osudu.

Jaký to rozdíl proti týmovému kolegovi, který jakožto nováček prokázal v rozhodujících okamžicích instinkt mistra… Zane Maloney, který pochází z malého karibského ostrova, byl bezesporu největším překvapením roku a zkušeně zvládl závěr šampionátu. O to těžší to měl, že tři soupeři se statusem nováčka byli v žebříčku výše než zkušený Staněk. Pouze šampion Victor Martins měl zkušenosti z předchozího ročníku.

Tempo k postupu

Roman Staněk má potřebné tempo, aby přesvědčil, ale chyběla mu potřebná konzistence. Bez ní lze občas vyhrát nějaký závod, ale nelze bojovat o přední místa v žebříčku. Není jasné, zda umístění do pátého místa bude stačit k výraznému postupu do Formule 2. Určitě by mohl pokračovat ve Formuli 3 čtvrtým rokem a pokusit se zlepšit svou výkonnost, ale to už se zdá být trochu jisté. Přestup do Formule 2 sice dává smysl, ale pokud k němu nedojde v rámci nějakého mládežnického programu, peníze by bylo lepší utratit jinde. A to rozhodně ne malé! Špičkové stáje si říkají o více než 2,5 milionu €uro, zatímco průměrný tým F2 "prodává" místo na sezonu za zhruba 2 miliony €. Staněk má problém v tom, že nemá v podstatě žádné sponzory. Většinu výdajů hradí Roman Staněk starší, tedy jeho otec. To není příliš racionální způsob podpory profesionálního automobilového závodění.